logo

Şip Şak Çeviri

hızlı ve kaliteli çeviri

İntihal Oranını Nasıl Düşürebilirim?

İntihal Oranını Nasıl Düşürebilirim?

Akademik çalışmalar yaparken intihal oranı, çalışmanın özgünlüğünü ve güvenirliğini belirlemek için önemlidir. iThenticate/Turnitin, bu alanda en yaygın kullanılan araçlardan biridir ve makale veya tezlerin benzerlik oranlarını tespit eder. iThenticate benzerlik raporu, çalışmada kullanılan kaynaklarla ilgili benzerliklerin yüzdesini belirler. Ancak, tam olarak kaç oranda benzerlik kabul edilebilir, makale veya tezde intihal oranı ne kadar olmalıdır?

Makale veya tezde intihal oranı, genellikle %20'nin altında olmalıdır ve Fiyat Alma ekranında Turnitin Oranı Düşürme seçeneği ile sipariş verdiğinizde sizin için intihal oranını düşürüyoruz. Bazı üniversiteler bu oranı %30'a kadar kabul edebilir, ancak bu durumda bile çalışmanın %100 özgün olması önemlidir. İntihal oranı düşürmek için, tezde intihal oranı düşürme gibi yöntemler kullanılabilir. Bunun için, atıf yapmak ve dipnotlar eklemek gibi yollardan yararlanmak mümkün. Alıntı yaparken, kaynağı belirtmek ve alıntıların kısa olması önemlidir.

Turnitin, benzerlik oranını hesaplayan bir araçtır. Bu araç, çalışmada kullanılan kaynakları benzerlik açısından tarar ve benzerlik oranını belirler. Turnitin raporu yüzde kaç olmalıdır? İdeal olarak, benzerlik oranı %5'in altında olmalıdır. Ancak, %10 veya daha düşük bir oran da kabul edilebilir. Benzerlik oranını düşürmek için, kaynakların atıfta bulunarak kullanılması, alıntıların doğru bir şekilde belirtilmesi ve özgün bir dil kullanılması önemlidir.İntihal Düşürme İçin Site Önerileri Var mı?


İntihal oranı düşürme sitesi olarak, Duplichecker.com, Smartseotools.com ve Turnitin öne çıkmaktadır. Bu siteler, intihal oranını düşürmek ve özgün bir çalışma oluşturmak için etkili bir yöntem sunarlar. Ancak, intihalden kaçınmak için en iyi yol, zaman ayırmak ve kaynakları doğru bir şekilde kullanmak, alıntıları doğru bir şekilde belirtmek ve özgün bir dil kullanmaktır.

Makaleler veya tezler gibi bilimsel çalışmalarda intihal oranının düşürülmesi son derece önemlidir. Günümüzde, bu tür çalışmalarda intihalin kabul edilemez olduğu düşünülmekte ve bu nedenle intihal oranını düşürmek ciddi bir gereklilik haline gelmiştir. Özellikle akademik çalışmalarda benzerlik oranını düşürmek için farklı yöntemler kullanılabilir. Bu konuda faydalı siteler de mevcuttur, bu siteler intihal oranını azaltmak için kullanışlı araçlar sunmaktadır.Makale ve Tez Yazarken İntihal Benzerlik Oranı Nasıl Düşürülür?


Ancak, intihal oranını azaltmak için hileli yöntemler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Var olan intihali azaltmak için bir dizi çalışma yeterlidir. Ancak başarılı bir sonuç elde etmek için benzerlik oranının bilinmesi gerekir. Adım adım benzerlik oranını azaltma yoluyla intihal nasıl düşürülür, görelim:

 1. İlk olarak intihal kontrolü yapılacak yazı uygun standartlarda ve düzende yazılmalıdır. Bu yüzden makaleyi yazarken akademik derginin yazar kılavuzuna uyduğunuzdan emin olun. Elbette, ölçüm araçlarının isimleri, etik ilkeler, ve benzeri standart ifadeler içeren cümlelerin yüzlerce diğer makaleyle aynı olması kaçınılmaz. Bu gibi kısımların benzerlikleri konusunda üzülmeden makalenizi yazabilirsiniz.
 2. Makale tamamlandıktan sonra intihal bulma programlarından biri kullanılarak yazının benzerlik yüzdesi öğrenilmelidir. İntihal bulma siteleri daha detaylı olarak bir sonraki adımda açıklanacaktır. Şimdi bir intihal bulma sitesi açıp makalenizi kontrol ettirmeniz yeterli.
 3. Site, size genel hatlarıyla bir intihal raporu sunacaktır. Bazı sitelerde cümle cümle hangi yerlerde benzerlik olduğu gösterilirken, bazılarında doğrudan bir rapor sunulur. İntihal uyarısı verilen cümleleri not edin.
 4. Şimdi not ettiğiniz cümleler üzerinde intihal oranını azaltacak şekilde düzenleme yapmanız gerekiyor. Eğer bu cümle yukarıda belirtildiği gibi bir ölçek ismi ise hiç dokunmayın. Diğer durumlardaysa, tümcelerin anlamını değiştirmeden yeniden yazmanız yeterli. Eğer bu gibi cümleler fazlaysa Şip Şak Çeviri'ye dosyanızı yükleyerek uygun fiyatlı bir İngilizce makale benzerlik oranı düşürme işlemi talep edebilirsiniz.
 5. Bu şekilde cümlelerin anlamını değiştirmeden, içerik ve kelime düzenlemesi yaparak intihal oranını düşürebilir ve özgün bir akademik çalışma elde edebilirsiniz.


İntihal oranı düşürme sitesi kullanarak benzerlik oranı nasıl düşürülür?


 • Duplichecker.com: Bu site oldukça popüler ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Kullanıcılar burada metinleri yapıştırarak benzerlik oranlarını kontrol edebilirler. Ayrıca, site 50'den fazla dilde yazı yazmanızı sağlar ve birden fazla belgeyi aynı anda kontrol edebilirsiniz. Duplichecker.com ayrıca ücretli üyelik seçenekleri de sunar.
 • Smartseotools.com: Bu site de benzer bir şekilde çalışır. Kullanıcılar burada metinleri yapıştırarak benzerlik oranlarını kontrol edebilirler. Smartseotools.com, metnin sadece bireysel cümlelerindeki benzerlikleri değil, aynı zamanda paragraflarındaki benzerlikleri de kontrol edebilir. Ayrıca, site çeşitli dillerde yazı yazmanıza da olanak sağlar.
 • Turnitin: Bu site, özellikle akademik çalışmalarda kullanılan bir intihal tespit aracıdır. Öğretmenler ve öğrenciler, ödevlerini ve tezlerini burada kontrol edebilirler. Turnitin, geniş bir akademik veri tabanına sahip olduğu için, benzerlikleri tespit etmek için çok daha kapsamlı bir araçtır. Ancak, Turnitin ücretli bir hizmettir ve genellikle okullar ve üniversiteler tarafından kullanılır.
Bu sitelerin her biri benzerlik oranı kontrolü yapabilmenin yanı sıra, metnin nerede benzerlik olduğunu da gösterir. Bu sayede, kullanıcılar benzerlik oranını düşürmek için gerekli değişiklikleri yapabilirler.Benzerlik/intihal yüzdesi kaç olmalı?


İntihalde %100 benzersiz ifadesi, yazınızın ya da akademik çalışmanızın tamamen size ait, orijinal bir yazı olduğunu ifade eder. Özellikle akademik çalışmalarda, yazının %100 orijinalliği önemlidir. Bazı üniversiteler %20'lik bir intihal payı kabul ederken, yine de %100 orijinal bir çalışma yapmak önemlidir. Bu, gelecekte olası hukuki problemlerden kaçınmak için gereklidir.

Ayrıca, çalışmada başkasının fikirlerini ve emeğini çalmamak için de %100 orijinallik önemlidir. Bu, çalışmaya harcadığınız zaman ve çabanın yanı sıra, her kelimeyi özenle seçtiğinizi ve dikkatle kontrol ettiğinizi gösterir. İntihal oranını düşürmek için Fiyat Alma ekranında Turnitin Oranı Düşürme seçeneği ile sipariş verdiğinizde sizin için benzerlik oranını düşürüyoruz.01.05.2023

Siz de kaliteli bir çeviri istiyorsanız çeviri ücreti ve süresi almak için tıklayın.


 1. TIKLAYIN
  ÇEVİRELİM

Benzer Yazılar:

Sayıların Yazılışı

Acil yardım çevirisi